Home » Dům Schminke v souladu s krajinou a estetikou

Dům Schminke v souladu s krajinou a estetikou


Projekt „Dům Schminke“ v souladu s krajinou a estetikou
(číslo ERN-1118-CZ-05.08.2022)

(Financováno z Fondu malých projektů v Programu přeshraniční spolupráce České republiky a Svobodného státu Sasko 2014–2020)

Organická vila Schminke v německém Löbau je ojedinělou funkcionalistickou budovou navrženou v letech 1932–33 architektem Hansem Sharounem pro Fritze Schminkeho, majitele továrny na těstoviny značky Anker. Patří mezi čtyři unikátní architektonické skvosty rodinných domů na světě, jako je vila Tugendhat od Miese van der Rohe v Bruennu (Brno, Česká republika, 1931), vila Savoye od Le Corbusiera v Poissy (nedaleko Paříže, Francie, 1928–1929) a vila Kaufmann, Fallingwater od Franka Lloyda Wrighta (Mill Run, Pennsylvania, USA, 1935–1939).


oficiální stránky Haus Schminke projekt – www.hausschminkeprojekt.com

 

V rámci vzdělávací a kulturní přeshraniční spolupráce s neziskovou organizací Stitung Haus Schminke se studenti oboru grafického designu a fotografie Střední umělecké školy v Liberci nechají během dvoudenního pobytu ve vile inspirovat stavbou a vytvoří její fotografie, kresby a grafické návrhy.  Ty pak zpracují fotografickou a sítotiskovou technikou v originální fotografie a designové návrhy oděvních i bytových doplňků. V průběhu návštěvy u našeho saského partnera budou mít studenti přednášku o historii vily a komentovanou prohlídku. Na mezinárodním setkání s místními mladými výtvarníky sdruženými v organizaci Löbaulebt (www.loebaulebt.de) si vyzkouší 3D a laserový tisk. Proběhnou diskuze, výměny tvůrčích zkušeností a v malém projektu Utopie si zkusí představit společné soužití Němců a Čechů ve 30. letech. Hotové fotografie a sítotisky budou instalovány v samotném prostoru Haus Schminke a později, po ukončení projektu, i v Liberci.

Cílem projektu je navázat přeshraniční spolupráci vzdělávací a kulturní instituce v Česku a v Německu, propojit mladé lidi pomocí tvůrčích a vzdělávacích aktivit. Spojit neformální vzdělávání studentů s netradičními pohledy na umění a estetiku, naučit se pracovat v teamu (jeden grafik bude spolupracovat s jedním fotografem), poznat jinou kulturu a komunitu. Obě strany projektu získají kontakty, najdou nová přátelství, zkušenosti i nápady na další spolupráci.

Do projektu se zapojí účastníci bez jakéhokoliv genderové, rasové, etnické nebo jiné diskriminace.

 

První fáze projektu (6–7. září 2022)

Dvoudenní pobyt ve vile Schminke v německém Löbau a mezinárodní workshop v organizaci Löbaulebt.

Druhá fáze projektu (9–29. září 2022)

Tvoření uměleckých děl inspirovaných příběhem vily Haus Schminke a jejich instalace.

Třetí fáze projektu (1–30. října 2022)

Vernisáž a výstava uměleckých děl pod názvem „Plavba světlem a tmou“ v Haus Schminke.