Pěvecké sbory

Spolek rodičů a přátel PSDM Hlásek Sladovnická 309, 463 11 Liberec 30

Předseda Spolku: Naděžda Menc Mitbauerová tel.: +420 724 194 770, ketaska@seznam.cz

Sbormistr: Zdeněk Švácha tel.: +420 724 027 720, sus@suslbc.cz, zswach@seznam.cz

Pěvecký sbor Hlásek působí na Liberecku již dvacetšest let. V současné době dochází do sboru okolo 40 zpěváků, kteří zpívají ve třech sborech. Je to sice absurdní, při takovém počtu, ale je to tak. Přípravný sbor a hlavní sbor ve Frýdlantě a středoškolský sbor Collegium Scholarum Mediarum (sbor škol středních) v Liberci, kde zpívají studenti SUŠ oboru FM, v rámci hlasové výchovy. Začaly zpívat ve Frýdlantě i dámy, které vstoupily do sboru jako děti v roce 1988. Za celou historii sbor uskutečnil na 150 víkendových soustředění, 40 velkých prázdninových soustředění, Hlásek 325 koncertů a CSM 270. Účastnil se dvaceti soutěží s velmi dobrými výsledky a sborem prošlo na 700 zpěváků. Oba sbory procestovaly Českou republiku, Itálii, Německo, Polsko, Rakousko a Švýcarsko.

Oba sbory jsou společenstvím zpěváků, které je otevřeno všem zájemcům. Nekonají se žádné postupové nebo pěvecké zkoušky, protože každé dítě, i méně muzikální, se pod dobrým vedením stává zpěvným. Propracovaný systém individuální hlasové výchovy a pravidelné měsíční soustředění tomuto faktu přispívají. V posledních letech je činnost sboru dotována hlavně příspěvkem z rozpočtu MÚ ve Frýdlantě. V průběhu koncertní sezóny uskuteční oba sbory přibližně 10 – 15 koncertů a pěveckých vystoupení pro širokou veřejnost na Frýdlantsku a Šluknovském výběžku.

Repertoár je velmi rozmanitý a skládá se zejména z lidových písní v jednohlasé až šestihlasé smíšené úpravě. Dále skladby našich i cizích mistrů různých historických období. V repertoáru jsou skladby např. J. S. Bacha, W. A. Mozarta, A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů a dalších skladatelů. Oba sbory vystupují v součinnosti. Činnost zastřešuje Spolek rodičů a přátel PSDM Hlásek, který vznikl v roce 1991. Zde je možné si poslechnout repertoár, který jsme nazpívali před 10 lety.